Bratislava 27. marca (TASR) - Vláda SR bude podporovať vyšetrovanie Generálnej prokuratúry v prípade reštrukturalizácie Váhostavu. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii premiér Robert Fico. Zároveň pripomenul, že predchádzajúca vláda Ivety Radičovej vyvíjala obrovský tlak na firmy, ktoré sa zúčastňovali na verejných tendroch, aby lacnejšie stavali diaľnice. "Bol veľký záujem robiť politiku, že naša prvá vláda stavala diaľnice draho a vláda Ivety Radičovej ich stavala veľmi lacno," skonštatoval premiér.
Uviedol to na príklade projektu D1 Dubná Skala-Turany, ktorý bol podpísaný v roku 2011. Podľa Fica štátna expertíza ukázala, že predpokladaná hodnota zákazky je 334,7 milióna eur, ale projekt bol nakoniec vysúťažený za 137,8 milióna eur. "Rozdiel je takmer 60 %. Takýto tlak vyvíjal vtedajší minister dopravy Ján Figeľ (KDH) na stavebné firmy, aby preukázal politicky, že počas našej prvej vlády boli tendre predražené," povedal premiér s tým, že v tom čase Smer-SD ako opozičná strana upozorňovala na to, že to bude mať katastrofálne následky pre subdodávateľov.
"Ja som presvedčený, že v prípade manažmentu firiem, vrátane Váhostavu, ktoré podpisovali za vlády Ivety Radičovej zmluvy, mohli mať motív ísť do podvodu," doplnil Fico. Súčasná vláda preto bude podporovať vyšetrovanie Generálnej prokuratúry v prípade reštrukturalizácie Váhostavu. "V prípade manažmentu Váhostavu by mohlo ísť o kriminálne správanie. Budeme podporovať vyšetrovanie, poskytneme všetky potrebné informácie z rezortu vnútra," povedal Fico.
Zároveň uviedol, že jeho vláda v súčasnosti pripravuje niekoľko opatrení na ochranu subdodávateľov. "Na tendri sa nebude môcť zúčastniť subjekt, ktorý je v reštrukturalizácii a takých podnikov je veľmi veľa," avizoval premiér. Podľa jeho slov v rokoch 2006 až 2014 bolo podaných 781 návrhov na reštrukturalizáciu. Z toho súd povolil 526 reštrukturalizácií.
Druhým opatrením je, že daň z pridanej hodnoty by mali subjekty platiť až po tom, keď im budú zaplatené ich faktúry. Ministerstvo financií (MF) SR zase zvažuje zriadiť fond, do ktorého by štát poskytol návratnú finančnú pomoc a z každého verejného obstarávania pri verejných zákazkách by tam išlo určité percento, čím by sa poisťovali spoločnosti pred prípadnými reštrukturalizáciami. "Štát chce vstúpiť aktívne do tejto problematiky. My sa nenecháme zmiasť geniálnymi nápadmi ľudí, ktorí stáli na počiatku celého problému reštrukturalizácie," dodal Fico s tým, že návrhy na ochranu subdodávateľov, s ktorými prichádza opozícia, považuje súčasná vláda za nekvalifikované a nepoužiteľné.
0